Godina za T-HT nije dobro počela, pa su tako u prva tri mjeseca godine ostvarili ukupne prihode od 1,89 milijardi kuna, čime je zabilježen pad od 2,5 posto u odnosu na isto razdoblje u 2010. Loš rezultat ublažilo je poslovanje Combisa, koji je pridonio sa 68 milijuna kuna, jer su prihodi bez te tvrtke kćeri pali 6 posto. Rezultati su negativno iznenadili analitičare Raiffeisen Central Banka, koji napominju da je stopa penetracije od 145,4 posto znak prezasićenosti tržišta. Ipak, bez obzira na pad EBITDA od 6,4 posto na godišnjoj razini i neto dobit od 351 milijun kuna, što je 8,5 posto lošiji rezultat od neto dobiti ostvarene u istom razdoblju 2010., u T-HT-u napominju da imaju stabilnu bazu za širenje poslovanja.
Godina za T-HT nije dobro počela, pa su tako u prva tri mjeseca godine ostvarili ukupne prihode od 1,89 milijardi kuna, čime je zabilježen pad od 2,5 posto u odnosu na isto razdoblje u 2010.
Loš rezultat ublažilo je poslovanje Combisa, koji je pridonio sa 68 milijuna kuna, jer su prihodi bez te tvrtke kćeri pali 6 posto. Rezultati su negativno iznenadili analitičare Raiffeisen Central Banka, koji napominju da je stopa penetracije od 145,4 posto znak prezasićenosti tržišta.
Ipak, bez obzira na pad EBITDA od 6,4 posto na godišnjoj razini i neto dobit od 351 milijun kuna, što je 8,5 posto lošiji rezultat od neto dobiti ostvarene u istom razdoblju 2010., u T-HT-u napominju da imaju stabilnu bazu za širenje poslovanja.
Recesija i posebni porezi i dalje utječu na poslovanje, stoji u priopćenju tvrtke, koja u snažnom rastu broja pretplatnika u pokretnoj mreži te ADSL-u i IPTV-u vide »čvrstu platformu za oporavak«. U sektoru građanstva tako je broj pretplatnika u pokretnoj mreži narastao 7,9 posto u odnosu na isto razdoblje 2010., a T-HT je dobio i novih 535.000 pretplatnika na ADSL-uslugu. Prihodi od govornih usluga iznose 1,042 milijarde kuna, što je godišnji pad od 11,7 posto, a u T-HT-u činjenicu da korisnici razgovaraju manje pojašnjavaju zamjenom nepokretne telefonije pokretnom, pritiscima na cijene zbog konkurencije i nižim cijenama završetka poziva.
I dok u T-HT-u očekuju oporavak, analitičari u kratkom periodu očekuju negativnu reakciju tržišta na pogoršanje rezultata, ali napominju da je realno očekivati bolje rezultate u drugoj polovici 2011. s obzirom na turističku sezonu i očekivani oporavak gospodarstva.
Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave tvrtke, u komentaru rezultata naglasak je stavio na 'nepovoljno okruženje' u kojem T-HT posluje, a u zadržavanju vodećeg položaja u svim segmentima tržišta uz rast broja pretplatnika u pokretnoj telefoniji vidi opravdanje za optimizam. »U razdoblju koje je pred nama uspješnost nadolazeće turističke sezone i očekivani rast nacionalnoga gospodarstva imat će znatan utjecaj na naše poslovne rezultate. Međutim, postojeće regulatorno okruženje i trošarina koja je nametnuta sektoru telekomunikacija i dalje će kočiti naša ulaganja u modernu komunikacijsku infrastrukturu, koja bi, vjerujemo, pozitivno utjecala na razvoj hrvatskoga gospodarstva«, istaknuo je Mudrinić.
Prihodi od pokretne telefonije oporezovani su porezom na usluge u pokretnim mrežama od 6 posto, koji je Vlada uvela u kolovozu 2009. i koji se izravno odbija od prihoda. Utjecaj poreza iznosio je 34 milijuna kuna, odnosno 2 milijuna kuna manje no u 2010. Predloženi iznos dividende je 22,76 kuna po dionici, o čemu će se odluka donijeti 4. svibnja na sjednici Glavne skupštine.